Europejski finał… Mundialu

Stało się, po raz kolejny będziemy świadkami finału mistrzostw świata z udziałem europejskich reprezentacji. Cztery czołowe ekipy tego mundialu są ze Starego Kontynentu, a ostatni raz taka sytuacja miała miejsce stosunkowo niedawno, bo w 2006 roku. Zanim na boisko wybiegną Francuzi i Chorwaci, to przyjrzymy się, kiedy w historii mundialu o tytuł mistrzowski biły się drużyny wyłącznie z Europy.
Czytaj więcej...
reklama

Kibice calcio będą lizać palce

Jakiś czas temu pisałem, że we Włoszech jakoś tak teraz smętnie i smutnawo. Że brak przeżywanego na własnej skórze mundialu wpływa na samopoczucie tifosich i odsyła ich myśli do wciąż dość odległego początku sezonu. Biorę zatem wielką, cyfrową gumkę do ręki i wymazuję tamte słowa. Piłkarski makaron gotuje się od kilku dni na wielkim ogniu i zapowiada się, że przyszły sezon we włoskiej restauracji to będzie prawdziwa uczta dla kibicowskiego podniebienia. Zróbmy szybki objazd po najlepszych miejscówkach w całej Italii!
Czytaj więcej...

Mundialowy Macuda #33: Bohater nieoczywisty - Zlatko Dalić

Z jednej strony, jako kibic Premier League, czuję smutek po wczorajszym odpadnięciu Anglików. Z drugiej zaś ogromną satysfakcję wobec wszystkich niedowiarków sprzed turnieju. Chorwaci są w finale, znaleźli się w nim zasłużenie. Pokolenie zdolnych zawodników urodzonych w latach 1985-89 już nigdy nie będzie w cieniu Davora Sukera, Roberta Jarniego, czy Roberta Prosineckiego. Już są co najmniej srebrni, a ewentualne złoto w finale przeciwko Francuzom będzie ekstra bonusem. A to wszystko zasługa trenera, który wcześniej prowadził drużynę w lidze albańskiej.
Czytaj więcej...

Brazylijski turlacz skończył tournee po Rosji

Czasami tematy do nowych wpisów po prostu leżą na murawie i wystarczy się lekko schylić, aby je podnieść i wykorzystać. W tym przypadku temat nie tylko leżał na murawie, ale sam się do mnie przyturlał. I żeby się upewnić czy na pewno go podejmę, zapłakał rozpaczliwie pod samymi nogami… Nie było zbyt trudno go zauważyć. Miał na sobie żółto-zieloną koszulkę i jakieś dziwne, podobne do makaronu włosy. Kiedy dotknąłem go palcem to wykrzyczał tylko coś po portugalsku i jak gdyby nigdy nic podniósł się i pobiegł w drugą stronę.
Czytaj więcej...
reklama

Najlepsi bez mistrzostwa świata

Cristiano Ronaldo i Lionel Messi to przez wielu uważani dwaj najlepsi piłkarze świata w całej historii futbolu. Łączą ich takie same sukcesy i zdobyte trofea, jak chociażby Złote Piłki FIFA - nagroda przyznawana najlepszemu zawodnikowi w danym roku. Jednak łączy ich coś jeszcze, żaden z nich nie wygrał mundialu i najprawdopodobniej, to może się już nie zmienić. Jednak nie tylko Messi i Ronaldo nie zdobyli tego upragnionego trofeum. Jest kilku byłych najlepszych piłkarzy globu, którzy o mistrzostwie świata mogą tylko pomarzyć.
Czytaj więcej...

Drzazga wbita w serce rzymskiego 'Ninji'

Specjalistą od mowy ciała nie jestem, ale czasami pewne rzeczy są ewidentne. Niektórzy piłkarze są niezłymi aktorami na boisku, ale dużo gorszymi w świetle biurowych reflektorów. Ponad tydzień temu zobaczyłem lekko naburmuszoną twarz Nainggolana i zastanawiałem się, czy on ma tak zawsze, czy tylko wtedy, kiedy zmienia barwy klubowe. Może po prostu zjadł coś nieświeżego i miał ochotę iść do łazienki? E, chyba raczej nie. Coś było na rzeczy. Focha dostrzegli też liczni tifosi i z pasją komentowali to w mediach społecznościowych…
Czytaj więcej...
reklama