Mediolański mural niezgody

Ledwie trzy dni temu odsłonięto na jednym z mediolańskich budynków kapitalny mural, stworzony z okazji 110. rocznicy utworzenia Interu. Piękna historia klubu stała się inspiracją dla ulicznej sztuki i miała upamiętnić narodziny jednego z największych włoskich klubów. Niestety, po raz kolejny do głosu doszła ta część społeczeństwa, która woli niszczyć aniżeli tworzyć. Po dwóch dniach na muralu pojawiły się plamy czerwonej farby i obraźliwe hasło wymalowane poniżej.

Można się było spodziewać, że wielu ‘interistów’ bez zawahania wskaże palcem na ‘milanistów’ i rzuci na nich oskarżenia. To przecież najbardziej oczywista i najłatwiejsza próba obarczenia odpowiedzialnością za godny potępienia akt. Nikt jednak nie widział żadnego nagrania z monitoringu, na którym widać zamaskowanych typków w czerwono-czarnych koszulkach z wiadrami farby w ręku. I nawet gdyby tak było, to przecież nikt nie mógłby stwierdzić na pewno, że to nie jest jakiś rodzaj prowokacji. Nie można wrzucać wszystkich do jednego worka. Wielu kibiców Milanu również potępiło ten wybryk i zaapelowało, aby nie mieszać ich zbyt pochopnie z tym wydarzeniem. Sprawców nazywają sfrustrowanymi ignorantami i podkreślają, że prawdziwe kibicowanie nie ma z tym nic wspólnego.

Jak więc odczytać zaistniałą sytuację i co zrobić, aby w przyszłości nie dochodziło do takich zdarzeń? Na pewno przed podejmowaniem podobnych decyzji należy mieć na uwadze, że Mediolan nie jest miastem zamieszkałym tylko i wyłącznie kibiców Interu i tego typu akcje momentalnie stają się prowokacją dla całej reszty. Szczególnie kiedy wiadomo, że mural to efekt współpracy samego klubu z gigantyczną włoską siecią telewizji Mediaset, a prezydentem miasta jest człowiek bardzo mocno identyfikujący się z Interem. Takie medialno-polityczne kombo raczej nie może działać uspokajająco, co wiele osób podkreśliło w swoich emocjonalnych postach zamieszczonych w mediach społecznościowych. Przykra obserwacja. Póki prezydent Sala będzie rządził miastem manifestując jednocześnie swoje sympatie klubowe, podobne inicjatywy będą zawsze przyjmowane z mieszanymi uczuciami.

To jednak nigdy nie powinno być usprawiedliwieniem dla aktów wandalizmu. Wobec sprawców nie powinno się stosować żadnych taryf ulgowych. Również, a może przede wszystkim w celach edukacyjnych. Mural dotyczy Interu, ale jest przede wszystkim hołdem oddanym widniejącym na nim piłkarzom i reprezentuje piękny nośnik uniwersalnej historii calcio. Pamięć tych zawodników nie powinna być szargana ani plamiona żadną farbą. Najwięksi piłkarze, niezależnie od reprezentowanych barw w czasie kariery, stają się światowym dziedzictwem futbolu. Wychodzą poza ramy konkretnego klubu i przybierają wymiar powszechny. Zasługują na szacunek, estymę i przekazanie ich historii następnym pokoleniem.

Rywalizacja między dwoma mediolańskimi klubami jest ogromna i zaogniona, ale na inicjatywy tego typu zawsze powinno być miejsce. Takie dzieło sztuki wzmacnia piłkarski obraz miasta, pozwala lepiej zrozumieć jego tożsamość i w dobie zdobienia miejskich przestrzeni muralami, jest po prostu bardzo efektownym elementem. Szkoda, że przez kilku głupków nie możemy się nim cieszyć bez rozróżnienia na kibicowskie preferencje. Mediolan jest przecież wystarczająco dużym miastem, aby pomieścić dwa kluby. Byłoby fantastycznie, gdyby w innej dzielnicy powstał podobny mural dedykowany Milanowi. To jednak na razie chyba pobożne życzenie. Czasami ciężko myśleć o lepszej przyszłości, kiedy niektórzy zużywają energię na niszczenie przeszłości.

Radek Koc

reklama

U-21: piłkarskie święto w Grodzisku - sparing z Tarnovią

Na trzy godziny przed meczem Polski z Nigerią, na płycie boiska w Grodzisku Wielkopolskim, doszło do starcia naszej młodzieżówki z drużyną Tarnovii.
źródło:youtube.com

Koszulki Argentyny na MŚ od 1974 roku

Koszulki Argentyny na MŚ od 1974 roku
źródło:goal.com

Mecze w TV: 24 Marzec 2018

17 :30Polsat Sport
Polska U-17 vs Macedonia U-17
eliminacje Mistrzostw Europy
18 :15Eleven Sports 2
Anglia U-21 vs Rumunia U-21
mecz towarzyski
23 :00Eurosport 2
Columbus Crew vs DC United
MLS
reklama

Dziewczynka zrobiła show przed meczem Holandii z Anglią

Dobrze wiedziała jak przykuć na siebie uwagę widzów. ;)

Fatalny występ Vardy'ego z Holandią

Fatalny występ Vardy'ego z Holandią

Wszystko przez to, że grają w TVP

Wszystko przez to, że grają w TVP

Muller zaskoczył samego siebie

Muller zaskoczył samego siebie

Kolor płaszcza

Kolor płaszcza

Glik skomentował pogłoski o zakończeniu kariery

Mateusz Skwierawski
@MSkwierawski
23:45 • 23 Mar 2018
Zapytałem Kamila Glika o zkończenie kariery w kadrze. Jego odpowiedź, w skrócie: „Nie wiem. Zobaczymy, co będzie po mundialu”.
źródło:twitter.com

Czerczesow zamknął usta dziennikarzowi

Czerczesow zamknął usta dziennikarzowi

Tak skończyłby się transfer "Lewego" do Realu wg trenera Nigerii

Tak skończyłby się transfer

Arkadiusz Milik powrócił!

Arkadiusz Milik powrócił!

Dobry wynik Kolumbii

Dobry wynik Kolumbii

Kozacka zabawa CR7 w meczu z Egiptem

Najpierw CR7 elegancko opanował piłkę, a potem zaczął swoją zabawę.

Mocny strzał Quintero z rzutu karnego

No i Kolumbia wygrała 3:2 z Francją.

Gol CR7 na 2:1 w 94. minucie meczu

Najpierw zapakował gola na 1:1 w 92. minucie meczu, a potem na 2:1 w 94. minucie! Co za końcówka Portugalii!
reklama